Pellet

Okres zimowy to czas, kiedy powietrze w miastach i wsiach zamienia się w gryzącą w gardło szarą zawiesinę, zwaną smogiem. Powodem tego jest kumulacja zanieczyszczeń, które wydostają się przede wszystkim z naszych kominów. Używając starych piecy i opału słabej jakości przyczyniamy się do wzrostu zachorowań układów oddechowych, ale również układu krążenia. Nie bez znaczenia jest także wpływ smogu na rozwój dzieci w czasie trwania ciąży. Walkę z zanieczyszczeniem powietrza powinniśmy zacząć od siebie – inwestując w nowe ekologiczne piece i paliwa, które mają zdecydowanie mniejszy wpływ na środowisko. Takim paliwem jest pellet, zaliczany do jednego z rodzajów biomasy. Pellet wytwarzany jest z odpadów roślinnych. Odpady te powstają w produkcji w zakładach drzewnych czy tartakach. Pellet jest granulatem, w kształcie małych wałków o wymiarach: 2-3 cm długości i 6-8 mm średnicy. Powstaje najczęściej z trocin drzew iglastych i liściastych – jest to tzw. pellet drzewny, używany do ogrzewania budynków. Jakie są etapy powstawania pelletu drzewnego?
  1. Transport surowca i rozdrabnianie wstępne
Materiał odbierany jest z zakładów produkcyjnych i transportowany w miejsce jego obróbki. Transport musi odbywać się z zachowaniem wszelkich standardów czystości, gdyż normy dla czystości pelletu są bardzo rygorystyczne. W miejscu obróbki jest wstępnie rozdrabniany.
  1. Suszenie
Jest to na pozór prosty etap, polegający na odparowaniu wody z materiału, jednak należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do niepożądanego nadpalenia surowca. Suszenie przeprowadza się więc w temperaturze do 90oC. Najbardziej kaloryczny pellet posiada wilgotność na poziomie ok 10%.
  1. Powtórny proces rozdrabniania
Proces ten przeprowadza się z użyciem sit, które dokładnie rozdrabniają materiał na drobne frakcje.
  1. Prasowanie
Etap prasowania przeprowadza się przy użyciu prasy i matrycy. Prasowany materiał trafia do matrycy, gdzie uzyskuje znany nam dobrze kształt. Proces odbywa się pod ciśnieniem. Pellet drzewny po prasowaniu nie rozkleja się, ponieważ drewno, z którego jest zrobiony zawiera w sobie ligninę. Lignina spaja trociny, dzięki czemu nie trzeba dodawać żadnych sztucznych substancji łączących.
  1. Chłodzenie pelletu i pakowanie
Gotowy pellet drzewny jest chłodzony i pakowany w worki, zwykle 15 litrowe. W takiej postaci trafia do klienta końcowego. Pellet drzewny ma wysoką kaloryczność oraz znikomą zawartość popiołu – nawet 0,5%. Musi również spełniać coraz bardziej wyśrubowane wymogi unijne. Używając więc pelletu z pewnego źródła, możemy mieć pewność, że nad jego jakością czuwają  specjaliści, dbający o to, aby produkt był najlepszej jakości. Piec na pellet (kocioł pelletowy)to urządzenie, w którym pellet drzewny spalany jest w palniku, a nie wewnątrz kotła, na ruszcie, tak jak ma to miejsce w zwykłych piecach. Piece pelletowe posiadają podajnik, co wpływa znacząco na komfort użytkowania. Ze względu na niską zawartość popiołu w pellecie drzewnym, eksploatacja i konserwacja kotła pelletowego jest znacznie prostsza, niż w przypadku klasycznych piecy. Dlaczego nasz pellet? Będąc na rynku już ponad 10 lat zapewniliśmy sobie dostawców, których produkty spełniają najwyższe normy jakościowe i ekologiczne. Nasz pellet drzewny posiada certyfikaty klasy EN plus A1, czyli najwyższej normy unijnej. Nasz pellet doskonale nadaje się do ogrzania domu i budynków wielkopowierzchniowych. Nie zawiera żadnych dodatków chemicznych i plastików. Pakowany jest w worki 15 litrowe i zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Posiadamy pellet drzewny najlepszych polskich producentów:
  • Sobianek,
  • Energy,
  • Olczyk,
  • Stelmet,
  • Porto Polo.
Platforma zarządzania zgodami od Real Cookie Banner